(also clears any remember-me cookie)

Lastensuojelun keikat ja sijaisuudet, Päijät-Hämeen hyvinvointikuntayhtymä, Lahti

Hei sosiaalialan ammattilainen tai alaa opiskeleva huipputyyppi! Tule sijaiseksi ohjaajan/lähikasvattajan tehtäviin lastensuojeluun. Tämä on sinun tilaisuutesi päästä tekemään haastavaa ja antoisaa lastensuojelutyötä!

Päijät-Hämeen hyvinvointiyhtymällä on kolme omaa lastensuojeluyksikköä, joissa tuotetaan erilaisia lastensuojelun palveluja. Yksiköt toimivat ympärivuorokautisesti ja työtä tehdään pääsääntöisesti kolmessa vuorossa. Yksiköt tarvitsevat sijaisia pääasiassa lyhytaikaisiin äkillisiin tarpeisiin.

Viisikko sijaitsee Hollolan kuntakeskuksessa. Viisikossa on kaksi seitsemän paikkaista osastoa. Toinen on 15 - 17 -vuotiaille ja toinen yli 12 -vuotiaille lapsille. Osastojen käytössä on kaksi tukiasuntoa itsenäistyville nuorille. Työtä tehdään tiivisti koko perheen kanssa. Lisäksi Viisikossa on perhekuntoutusosasto, jossa on kuntoutuspaikka kolmelle perheelle.

Salinkallio sijaitsee Lahden Launeen kaupunginosassa ja siellä toimii kaksi kuusi paikkaista vastaanotto-osastoa. Toinen osasto on yli 13 -vuotiaille ja toinen alle 13-vuotiaille kiireellisesti sijoitetuille lapsille.

Nikkilä sijaitsee Lahden Nikkilän kaupunginosassa ja siellä toimii kaksi viisi paikkaista kuntouttavan työn osastoa. Lapset ovat iältään 6-17-vuotiaita. Työtä tehdään tiiviisti koko perheen kanssa.

Jokaisessa yksikössä työskentelee osaava ja ammattitaitoinen henkilöstö, joka toivottaa tervetulleeksi uudet sijaiset. Sijaisena tarvitset rohkeutta tarttua työhön, halua oppia uusia asioita, hyviä vuorovaikutustaitoja, kykyä toimia lasten ja heidän vanhempiensa kanssa sekä valmiutta itsenäiseen työskentelyyn. Työkokemus lastensuojelutyöstä katsotaan eduksi.

Kelpoisuutena ohjaajan tehtäviin on sosiaali- tai terveydenhuollon ammattikorkeakoulututkinto tai aikaisempi opistoasteen tutkinto. Lähikasvattajan tehtäviin kelpoisuusvaatimuksena on soveltuva kouluasteen tutkinto esim. lähihoitaja tai nuoriso- ja vapaa-ajanohjaaja. Opiskelijoiden soveltuvuus eri tehtäviin arvioidaan yksilöllisesti.

Kiinnostuitko? Kun olet täyttänyt hakemuksen, niin ota meihin yhteyttä puhelimitse tai sähköpostilla keikkahaastattelun sopimiseksi. Yhteystietomme löytyvät alta!
Lisätietoja
Työ alkaa
Sopimuksen mukaan
Palkattavien lukumäärä
1
Työaika
3-vuorotyö
Työn kesto
Alle 11 päivää
Työsuhteen tyyppi
Palkkatyö
Yleistietoja
Tärkeimmät tiedot työpaikasta
Työpaikan sijainti
Keskussairaalankatu 7, 15850 LAHTI, Finland
Rekrytointiprosessi
Julkaistu
27.04.2022
Haku päättyy
31.12.2022
Yhteyshenkilö
Palveluvastaava Tuija Dahl Salinkallio puh. 044 716 1924 tuija.dahl@phhyky.fi Palveluvastaava Jonne Hugg Salinkallio puh. 050 398 7682 jonne.hugg@phhyky.fi Palveluvastaava Kari Pekkarinen Nikkilä puh. 044 716 1922 kari.pekkarinen@phhyky.fi Palveluvastaava Virpi Lintuluoto Viisikko puh. 044 482 0302 virpi.lintuluoto@phhyky.fi Palveluvastaava Suvi Virtanen Viisikko puh. 044 780 2565 suvi.virtanen@phhyky.fi Palveluvastaava Heli Korkka Viisikko puh. 044 780 2564 heli.korkka@phhyky.fi
0447161924, 0503987682, 0447161922, 0444820302, 0447802565, 0447802564

Aloita hakemuksen ja CV-profiilin tekeminen tästä:

Onko sinulla jo MunJob käyttäjätili?